Poznávací zájezd do Holandska

Ve středu 17.4. v 17:30 jsme odjeli za poznáním krás Holandska. Po naložení všech účastníků zájezdu, které jsme posbírali cestou na Prahu, jsme se rozjeli směr Rozvadov. Po malém občerstvení nás čekal noční transfer přes celé Německo.

Poznávací zájezd do Holandska
flora holland.jpg

Ráno, 18. 4., kolem 5 hodiny jsme překročili hranice s Holandskem. Asi po hodince jsme zastavili na ranní toaletu, dali kávu a poté jsme pokračovali směr Aalmeer na největší květinovou burzu na světě. Aalsmeer je malé holandské městečko ležící pouhých 15 km jihozápadně od Amsterdamu. Nacházeli jsme se v – 14 m nadmořské výšky. Burza se opakuje každý den. Během jedné minuty se zde prodá neuvěřitelných 60 000 květin! Každý den se prodá okolo 16 milionů řezaných a přibližně 1 milion hrnkových květin! Místní burza otevírá v 6:00 ráno. Přesto, že má otevřeno až do 11:00 většina květin je prodána už před desátou. Počátky květinové burzy v tomto městě jsou datovány rokem 1928.

Madurodam je známé nizozemské miniaturní město v Den Haagu, které představuje všechno, čím se Nizozemsko proslavilo ve světě, v poměru 1:25 na ploše 18 000 m². Je pojmenováno po George Maduro, studentovi z ostrova Curaçao, který se vyznamenal v době německé okupace Nizozemska v roce 1940 a zemřel v koncentračním táboře Dachau. Madurodam byl slavnostně otevřen 2. července 1952 a čtrnáctiletá princezna Beatrix se stala jeho první starostkou.

miniatury.jpg Miniaturní město Madurodam je ztělesněním celého Holandska. Najdeme jej nedaleko Amsterdamu. Návštěvníci tady mají možnost dokonale poznat nejvýznamnější historické i moderní stavby Holandska za několik minut a seznámit se se všemi překvapujícími aspekty této země. Sýrový trh v Alkmaaru, Dům Jana Amose Komenského, palác na Damu, Říšské muzeum v Amsterdamu, chrámová věž v Utrechtu, domy u amsterdamských kanálů a část projektu Delta (mořské hráze). Vše, čím je Holandsko proslulé, zde naleznete v měřítku 1:25 postavené do nejmenšího detailu a pohyblivé.
V 12:30 jsme pokračovali do předměstí Den Haagu příměstských lázní Scheveningen, které jsou bývalou rybářskou osadou. Dnes jsou typickým přímořským letoviskem, s dlouhými písečnými plážemi, kasinem i dlouhým molem, které hluboko vystupuje z pevniny do moře. Na konci vyhlídkového mola je vyhlídková věž. Na pláži je řada restaurací a obchůdků.

syr.jpg

Celý od písku, v botách pískoviště, jsme pokračovali do Volendamu, kde jsme navštívili farmu na výrobu sýrů. Výklad byl pochopitelně v českém jazyce a u toho jsme se opravdu pobavili. Zde jsme zjistili, že sýr se strouhá na piču a makarony. Všechny to pobavilo, ale ocenili jsme průvodce jak se vtipem výklad přečetl. Shlédli jsme výrobu dřeváků. Nakoupili sýry a upomínkové předměty a již jsme spěchali do rybářské vesnice na břehu jezera IJsselmeer.

Vychutnali jsme si pravou holandskou pohodu. Volendam je bývalá rybářská vesnička na břehu Ijsselmeeru se starobylou atmosférou. Turisté sem jezdí především kvůli dobovým kostýmům a rybářským lodím. Pro zdejší obyvatele je typické, že hovoří vlastním dialektem - volendamštinou a že se jejich móda liší od zbytku Nizozemí. Volendamský kroj je totiž velice známý a je často používán v reklamách, které propagují Holandsko

hráz.jpg


Vyfoukaní od velmi silného větru jsme usedli do autobusu a zamířili do místa našeho ubytování. Cesta byla dlouhá, protože ubytování bylo zajištěno v Heegu v hostelu STAYOKAJ. Heeg se nachází v severní části Holandska nazývaná Frízko. Je zde půjčovna lodí a hausbotů, s kterými můžete projet sladkovodní kanály. Ani nám nevadilo, že cesta byla tak dlouhá, pro nás byla hlavně velice zajímavá. Asi ve druhé třetině cesty nás čekalo unikátní dílo na světě. 32 km dlouhá hráz Afsluitdijk, která rozdělovala Severní moře od uměle vytvořeného jižního jezera IJsselmeer. Toto jezero je největší nizozemské jezero s celkovou rozlohou 1100 km2, které vznikllo přehrazením zálivu Zuiderzee hrází Afsluitdijk v roce 1932 až 1933 v rámci rozsáhlého vodohospodářského projektu Zuiderzeewerken. Jeho největší hloubka je 5,5 m u městečka Urk. V některých místech je hráz až 90 m široká a průměrně 7m vysoká.

Kolem 18:00 hodiny jsme dorazili na místo ubytování. V pokoji pro dva byly 2 dvoupatrové postele a policová skříň. Navadilo, že si nemáme kam sednout a odložit něco na stůl, byli jsme hlavně rádi, že máme sprchu s teplou vodou a WC.

V pátek ráno to již bylo 19.4. jsme po snídani v 8:00 hodin vyrazili opět směr Amsterdam do města Alkmaar, kde jsme navštívili sýrový trh. Než jsme se ale vydali na trh, stihli jsme odlovit kešku u bývalé továrny na sýry.

domek.jpg

V 12:00 hodin jsme přijeli do Zaanse Schans. Zaanse Schans je restaurovaná historická vesnice - skanzen obytných a hospodářských staveb v oblasti Severní Holandsko v Nizozemsku. Dokumentuje historii jedné z nejstarších průmyslových oblastí Evropy.

S rekonstrukcí vesnice Zaanse Schans, která se nachází na břehu řeky Zaan poblíž města Zaanstad, se započalo po roce 1945. Tato fascinující osada dává jedinečný dojem, jak vesnice musela vypadat v 17. a 18. století.

V 15:00 hodin jsme navštívili Keukenhof - největší květinový park na světě. Necelých 30km od holandské metropole Amsterdamu se nachází v městečku Lisse nejznámější a nejvýznamnější květinový park na území Nizozemského království.

Park byl založen roku 1830 v těsném sousedství zámečku Keukenhof a pro veřejnost byl otevřen roku 1950. Patří k největším květinovým parkům na světě.

Na více než 32 hektarech můžete obdivovat na sedm milionů tulipánů a jiných cibulovitých květin. Celý park je obsluhován pouhými 24 zahradníky. Pestrá paleta barev, vůní a druhů uspořádaných do architektonicky působivých seskupení je ohromující nejenom pro "pravověrné" zahrádkáře.

kyti3.jpg

kyti1.jpg

kyti4.jpg

V 18:00 hodin jsme se vydali zpět do Heegu, abychom složili svá unavená těla v našem hostelu. V sobotu ráno, 20. 4., jsme ještě před snídaní naložili zavazadla a po vydatné snídani jsme se rozjeli opět směr hlavní město.

V 10:00 hodin jsme dorazili do Voorhoutu na proslulé Květinové korzo. Květinové průvody se původně konaly na závěr jarní květinové sezony, dnes však patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím Holandska. Probíhají na různých místech, přičemž největší a nejznámější je akce, která začíná ráno v Noordwijku a končí večer ve vzdáleném Haarlemu. Průvod se vydal na cestu z přímořského lázeňského města Noordwijk přibližně v půl jedenácté. V jeho čele jedou na motorkách ověnčených květinami policisté, za nimi následují osobní auta a pak dlouhé řady alegorických vozů s květinovými aranžmá, která vytvořili ti nejlepší umělečtí zahradníci. Všechna aranžmá jsou vytvořena hlavně z květů tulipánů, hyacintů a narcisů, a především díky hyacintům silně a opojně voní.

1.jpg

4.jpg

3.jpg

Opojeni květy jsme v 13:00 odjeli do hlavního města Nizozemska Amterodamu. Je to malebné město na řece Amstel proslulé kanály, galeriemi s obrazy nejslavnějších mistrů a kosmopolitní atmosférou. Je jednou z nejnavštěvovanějších evropských metropolí. Turisté z celého světa sem přijíždějí, aby viděli díla Vincenta van Gogha, aby si prohlédli paláce na kanálech nebo aby ochutnali herynky a nizozemské sýry.
Díky tomu, že většina obyvatel se městem pohybuje na kole, nemá Amsterdam znečištěné ovzduší a chodci mohou při procházkách nerušeně poznávat jeho krásy.

Projeli jsme se lodí po kanálech. Prošli náměstí a přilehlé uličky a již se blížil čas našeho odjezdu. V 20:00 hodin jsme se vydali směr Německo a Česká republika. Ale ejhle, zas tak rychlé to nebude. V neděli ráno, 21.4, v 4:00 hodiny, asi 20 km přede Norimberkem nám začal palubní počítač hlásat chybu. A byl průšvih. Praskl nám totiž klínový řemen. Řidiči se snažili ve tmě pouze s baterkou a mobilem řemen opravit, ale nedařilo se.

varime.jpg busoprava.jpg Nakonec to dopadlo tak, že šéf dopravce sehnal nový, správný náhradní díl, sedl do auta a vydal se na dlouhou cestu. Dobu čekání jsme si krátili různými historkami ze života. Řidiči se o nás postarali, ohřáli nám párky, udělali kávu a myslím, že si nikdo na nudu nestěžoval. Ve 13:00 hodin přijel náš "zachránce". Řidiči autobusu s pasažery opravili během 15 minut bus a tak jsme po 9 hodinách mohli vyrazit na cestu domů, kterou jsme zdárně ukončili v 19:00 hodin v Jablonci.
Při čekání jsme si udělali společnou fotografií

GOG_2146.jpg ke stažení: ZDE

Autor: Miroslav Gorčík
Vydáno: 23. 04. 2013