Můj Helpíkův pohár

Můj Helpíkův pohár

 

Včerejším dnem skončil maraton přednášek a krajských kol zdravotně - výchovné soutěže Helpíkův pohár,  tématicky určenou žákům pátých tříd základních škol. Já začal první přednáškou na Základní škole v Janově nad Nisou dne 24. února a poslední byla škola v Tanvaldu 24. dubna. Na přednáškách, tedy na školních kolech, bylo třeba nenásilnou formou ukázat žákům jak jednoduchými postupy přispět k záchraně toho nejcennějšího - lidského života. Pro základní školy na Jablonecku byla ta výhoda, že celá soutěž byla pod záštitou statutárního města. I přesto mě udivuje, že některé školy neměly zájem o přednášku „zdarma". O přístupu jednotlivých ZŠ se nebudu raději rozepisovat. Hlavně, že to bavilo žáky, kteří danou přednášku ukončili písemným testem.

A v květnu nastala krajská kola. Pátého května ještě 38 teplota a v úterý naložit maskéry a odjezd na krajská kola Prahy, Středočeského kraje I. část a druhý den na Středočeský kraj II. část v Mokropsech (žádného mokrého psa jsem neviděl). Zato všichni účastníci byli pod palbou dešťových kapek. Soutěž končí, mi balíme mokré stany a já přestávám mluvit a s teplotou odjíždím směr Jablonec. Ještě rozvést spolucestující a hurá do postele.

Po noční, stále nemluvící odjíždím do Polska, kde máme připraven nůžkový stan s potiskem Helpíka. Ráno před krajským kolem v Jablonci, mířím na ORL, kde udělají doktoři čáry máry, abych mohl mluvit a odjíždím k přehradě, kde mě Tomáš vítá se slovy: „konečně jsme někde dřív jak ty".   Počasí nic moc a tak se trať narychlo zkracuje, aby nám děti v tom nevlídném počasí nezmrzly. O doprovodný program se postaraly složky Integrovaného záchranného systému. Svá stanoviště zde vybudovala městská i státní policie, hasiči, horská služba, záchranná a vodní záchranná služba. Vše dopadlo opět dobře, nikdo se nezranil, jen nám všem čvachtalo v botách. Jak poznamenal Tomáš Stronček, jeho boty Goretex právě dogoretextovaly. A já odjíždím přes teplou sprchu na noční a opět nemluvím. A to je tečka za Helpíkovým pohárem. ....................ale není, ještě celostátní kolo.

 

Autor: Miroslav Gorčík
Vydáno: 15. 05. 2014