Jak je to se zimními pneumatikami.

 

Zákon č. 361/2000 Sb. ukládá povinnost mít na motorovém vozidle kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky: A to v období mezi 1. listopadem a 31. březnem.
Dále na pozemní komunikaci, kde se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

Jak je to se zimními pneumatikami.

 

Co to pro nás znamená

Znamená to, že není bezpodmínečně nutné mít zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna.  A to pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Leč pokud jsou venku takové podmínky, nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Dávejte si však pozor na značku zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodminečnou povinnost zimních pneu. Mějme na paměti, že zákon také pamatuje na minimální hloubku dezénu zimních pneumatik - pokud jsou tedy nepříznivé povětrnostní podmínky, je třeba mít dezén zimních pneumatik minimálně 4mm. Zákon se však nevztahuje na rezervu, tu v případě nouzového dojetí samozřejmě můžete mít letní.

 

Autor: Miroslav Gorčík
Vydáno: 30. 10. 2014

Fotogalerie

Ilustrační foto
Ilustrační foto