Celostátní kolo Helpíkova poháru

Celostátní kolo Helpíkova poháru

 

Je pátek a předpověď počasí straší bouřkami. Nám to nevadí a odjíždíme na celostátní kolo, které se koná v sobotu 24.5.2014 v Koutech nad Desnou. Auto jsem vyzvedl v autopůjčovně Machač. Teď objet školy a od učitelů vyzvednou soutěžící. V Rýnovicích mi paní učitelka předává děti a jedeme nabrat učitelský doprovod. Tady jsme komplet a jedeme do „Mozartovky". Zde již nás vyhlíží děti s paní učitelkou a pytlíkem bonbonu. Zavazadla uložena, doklady předány a už si to frčíme do ZŠ Pivovarská pro děti. Jaké to překvapení, když nacházíme dvě dítka sedět na kandelábru před školou. No bez komentáře... Jedeme směr Kouty nad Desnou si zasoutěžit a možná i nějaký ten pohár vyhrát.

Cestou se zastavujeme v Hořicích pro trubičky a pak až na Malou Moravu, kde jsme se poobědvali v Hostinci zvaném Farma Morava. Po obídku jedeme až do Jeseníku, kde si prohlížíme Priessnitzovy léčebné lázně se sluníčkem nad hlavami. Prohlídka i s brouzdáním ve vodě je krásná, ale je třeba dojet do osmnácti hodin do Koutů. Tak se neradi loučíme s Jeseníkem a přes kopec ujíždíme na hotel Musil, kde budeme ubytováni. Hotel Musil se nachází v podhůří Jeseníků, v údolí řeky Desné. Najdete ho v horní polovině obce Kouty nad Desnou - přímo pod ski areálem Kouty. Ubytovali jsme se, navečeřeli a s myšlenkami na soutěž usínáme.

Sobotní ráno, snídaně v půl osmé a venku se otevřelo nebe a spustila se voda. Připravujme pláštěnky a suché oblečení. V devět je start a naše čísla jsou 1,2 a 3. Déšť se schoval a posádky vyráží za sucha na trať. Sešlo se zde 27 nejlepších hlídek z celé republiky. Ty se postupně vydaly na asi kilometrovou trať s technickými překážkami (lanovka pro záchranu osob přes řeku) a pěti stanovišti. Formou branného závodu si děti prověřily, co vše si zapamatovaly a jak umí nabyté znalosti převézt do praxe. Každá úloha je připravována a sehrána tak, aby vypadala co nejvíc věrohodně. Ovazovat krvácející rány, ošetřovat popáleniny, kontrolovat zda člověk dýchá a resuscitovat na modelu musí všichni jako by to byla skutečnost. Jenom tak si děti mohou vyzkoušet, zda by takovou situaci zvládly.

Máme po soutěži a čekáme na vyhlášení výsledů. Venku opět řádně prší a tak myslíme na své kolegy, kteří musí v tom nevlídném počasí plnit úkoly. A výsledky, ty nám prozradili půl hodiny po čtrnácté hodině. ZŠ Rýnovice obsadila druhé místo, ZŠ Mozartova místo dvanácté a ZŠ Pivovarská 22 místo.

Domů jsme dorazili do půlnoci a všechna dítka v pořádku předali rodičům. Děkuji městu Jablonec nad Nisou za finanční podporu, a tím nám umožnili odjet na tuto prestižní soutěž.

 

DSC_1.jpg

Autor: Miroslav Gorčík
Vydáno: 25. 05. 2014