Horská služba zaplnila Bílý potok

 

Účastníci Mezinárodní soutěže horských služeb byli rozděleni do dvou kategorií - do čtyřiceti let včetně a pro záchranáře od 41 let výše. Mistrovství bylo oficiálně zahájeno v sobotu v 9:00 ráno a o půl hodiny později byla odstartována I. etapa, terénní závod na 20 km v hřebenových partiích Jizerských hor. Součástí etapy je i časovka s přibližnou délkou 5 km a technickými disciplínami (přemostění, prusíkování - jumarování, výstup skalní stěnou se samojištěním, slaňování). Odpoledne pak proběhne zdravotní část soutěže - ošetření úrazů v časovém limitu.

 

Horská služba zaplnila Bílý potok

 

Končí mi noční služba, jedu se domů zušlechtit a řádně obléci. V devět hodin odjíždím spolu s dalšími lidmi na již 35. ročník letní Mezinárodní soutěže horských služeb Jizerské hory, který se konal od 13. do 15. září 2013 v okolí Bílého Potoka na Frýdlantsku. Jeli jsme trochu „horáky" potrápit nějakou tou první pomocí. Všichni jsme se sjeli u rekreačního zařízení v Bílém potoce. Tam nás přivítal lékař soutěže MUDr. Hana Kubinová, s kterou jsme vyrazili na úkol přímo na vrchol Rozhledny na Smrku v Jizerských horách.
V nepřízni počasí jsme se pozdravili s ostatními lidmi zabezpečující úkol, na kterém soutěžící museli jumarováním vylézt až k volně zavěšenému žebříku a dostat se na vrchol rozhledny. Naše skupina jim připravila popáleninu na krku a rukách. Chudák popálený při své šikovnosti spadl do ohniště, tak nějak znělo zadání pro soutěžící hochy. Na správnost provedení bdělo oko rozhodčích, kteří nekompromisně na konci úkolů vytkli soutěžícím chyby. I přes nepřízeň počasí se nikdo neztratil a my se těšíme na další ročník.

DSC_1099.jpg

Autor: Miroslav Gorčík
Vydáno: 15. 09. 2013